Jak získat certifikát

Splňuje vaše firma výše uvedená kritéria? Neváhejte, napište nám a získejte v podobě certifikátu a certifikační známky Firmy přáteslké k doborovlným hasičům (FPDH). Pověřená organizace SF-DHR, z.s. s vámi vše ověří nejpozději během 6 měsíců. O udělení certifikátu pak jednou ročně rozhodne komise sestavená ze zástupců iniciativy FPDH. O výsledku vás budeme informovat. S procesem může být spojen administrativní poplatek. Napište nám, rádi vám představíme více.  

další informace k získání CERTIFIKAČNÍ ZNÁMKY najdete Plné znění memoranda a PŘÍLOHA.

METODIKA PROKÁZÁNÍ NAPLNĚNÍ POŽADAVKŮ KRITÉRIÍ DOKLÁDAJÍCÍCH K ŽÁDOSTI NA UDĚLENÍ OCENĚNÍ

Přidejte se

Kritéria pro získání ocenění FPDH

Podmínky pro získání certifikátu a certifikační ochranné známky máme jasně dané, ale není třeba se jich bát. Rádi vám poradíme, jak na to. Společně to zvládneme.

  1. Společnost vytváří podmínky, které řádně registrovaným členům JSDHO umožňují účastnit se zásahů JSDHO dle požadavků Krajských operačních středisek HZS ČR (dále jen KOPIS), a to v míře zohledňující specifický charakter podnikání společnosti a druh pracovní činnosti zaměstnance.
  2. Společnost vytváří podmínky, které řádně registrovaným členům JSDHO umožňují účastnit se odborné přípravy a cvičení JSDHO dle legislativně stanoveného rozsahu a pravidel, a to v míře zohledňující specifický charakter podnikání společnosti a druh pracovní činnosti zaměstnance.
  3. Společnost vytváří podmínky, které řádně registrovaným členům OSPO umožňují účastnit se akcí pro děti a mládež v rozsahu §203a) zákoníku práce, a to v míře zohledňující specifický charakter podnikání společnosti a druh pracovní činnosti zaměstnance.
  4. Společnost vytváří podmínky, které řádně registrovaným členům OSPO umožňují účastnit se akcí, jejichž náplní je humanitární pomoc nebo vytváření technického zázemí složek IZS při řešení mimořádných událostí velkého rozsahu (jako např. budování a zajišťování provozu stravování a ostatního týlového zabezpečení pro složky IZS při tornádu, velkých požárech a jiných nejen živelných událostech velkého rozsahu a podobně), a to v míře zohledňující specifický charakter podnikání společnosti a druh pracovní činnosti zaměstnance.
  5. Za aktivní výkon činnosti člena JSDHO nesmí být zaměstnanci udělovány žádné sankce nebo jiná forma postihu. 
  6. Podmínky podpory v bodě 1–5 jsou jasně deklarovány a ukotveny v interní dokumentaci společnosti nebo v kolektivní smlouvě mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.
  7. Společnost aktivně informuje své zaměstnance o možnostech výkonu činnosti dobrovolných hasičů prostřednictvím interních komunikačních kanálů, například formou oficiálních sdělení nebo článků o aktivitách zaměstnanců v rolích dobrovolných hasičů.

Právo na udělení certifikátu a certifikační známky

  • Naplnění výše uvedených kritérií opravňuje zaměstnavatele k podání elektronické strukturované žádosti o udělení certikátu a certifikační známky „FIRMA PŘÁTELSKÁ K DOBROVOLNÝM HASIČŮM“.
  • Pověřená, nezávislá organizace SF-DHR, z.s., na základě obdržené žádosti v následujících 6 měsících ověří míru naplňování kritérií pro udělení certifikační známky FIRMA PŘÁTELSKÁ K DOBROVOLNÝM HASIČŮM a zajistí podklady pro jeho udělení. Způsob ověřování je blíže popsán na webových stránkách iniciativy Firma přátelská k dobrovolným hasičům www.podporujemehasice.cz.
  • O udělení certifikační známky nebo zamítnutí žádosti rozhoduje komise sestavená ze zástupců této iniciativy, a to nejméně 1x ročně. O výsledku informuje žadatele písemně prostřednictvím kontaktního údaje uvedeného v žádosti.
  • Žadatel uhradí poplatek související s administrativním procesem certifikace.

Motivace zaměstnavatelů

Přínosy vyplývající z podpory hasičské dobrovolné činnosti zaměstnanců jsou pro zaměstnavatele například tyto: 

  • Řádné naplňování legislativního rámce zaměstnavatelem:
    a) zákon o požární ochraně 133/1985 Sb. na podporu fungování činnosti člena jednotky sboru dobrovolných hasičů obce definovanou v § 65 odst. 2 zákona, která je aplikovatelná ve vztahu k základním pracovněprávním vztahům osob, jejichž předmětem není výkon činnosti člena sboru dobrovolných hasičů obce samotný. Účelem a smyslem tohoto ustanovení je především stanovení zákonného důvodu, který je podkladem pro povinné uvolnění zaměstnance z výkonu práce v rámci jeho standardního pracovněprávního vztahu, a to právě pro účely výkonu činnosti člena JSDHO.

b) zákoníku práce § 203a), pracovní volno související s akcí pro děti a mládež.

  • Společenská angažovanost a podpora inspirativních zaměstnanců: Členové jednotek a sborů dobrovolných hasičů a hasičských sborů autenticky ctí a posilují hodnoty jakou jsou bezpečnost, spolehlivost, respekt, ochrana zdraví, životů a majetků. V rolích zaměstnanců jsou cílevědomí, aktivní v oblasti osobního rozvoje a vzdělávání, obětaví, ochotni pracovat nad rámec běžných povinností a respektují pravidla. Jsou tak často pro zaměstnavatele důležitými kvalifikovanými profesionály, jejichž podporou dobrovolnické hasičské činnosti mohou firmy získat a udržet silně motivované, loajální a kvalifikované zaměstnance. 
  • Zaměření na ESG cíle: Firma může začlenit dobrovolnou hasičskou činnost do své strategie udržitelnosti. Například podporovat odbornou přípravu a zásahy zaměstnanců s JSDHO nebo podporovat aktivity v oblasti výchovy mladé generace pro budoucí činnost v JSDHO. Tímto způsobem mohou firmy přispívat k rozvoji komunitního života a zvyšování bezpečnosti v regionu. Díky takto získaným znalostem a odbornostem mohou mít zaměstnanci vykonávající činnost dobrovolných hasičů pro zaměstnavatele přínos v oblasti prevence vzniku požárů, krizového řízení s pozitivním dopadem do snižování ESG rizik.
  • Zvyšování firemní prestiže spojené se získáním certifikátu „FIRMA PŘÁTELSKÁ K DOBROVOLNÝM HASIČŮM“. Držení certifikátu pomáhá dokládat, že zaměstnavatel dílčím způsobem naplňuje ESG cíle společenské odpovědnosti a udržitelnosti v oblasti komunitního života. Certifikát a certifikační známka jsou udělováno na základě splnění předem definovaných kritérií.
  • Získání aktuálních a užitečných informací, inspirace a osvojení nejlepších praktik v oblasti společenské odpovědnosti, a to díky sdílení dobrých praxí a informací s firmami, které podporují tuto iniciativu a jsou zapojené do podpory dobrovolných hasičů.

Platnost certifikátu a certifikační známky, sankce

Certifikát „Firma přátelské k dobrovolným hasičům“ je vydáván na dobu určitou 3 let. Společně s certifikátem získává držitel certifikátu právo na užívání stejnojmenné certifikační ochranné známky. Po uplynutí doby platnosti certifikátu pozbývá držitel právo užívat označení „Firma přátelská k dobrovolným hasičům“ i certifikační známku. V případě zájmu uživatele o právo užívat certifikační známku i v následujícím období po skončení platnosti původního certifikátu, musí uživatel podstoupit nový proces posouzení k oprávnění jejího udělení. S převzetím certifikátu se žadatel současně zavazuje k naplňování všech kritérií pro jeho udělení po celou dobu platnosti certifikátu.
V případě zjištění informací o neplnění některých certifikačních kritérií opravňujících užití certifikační známky, může být s uživatelem zahájeno šetření k ověření skutečnosti. V případě závažného zjištění může dojít k pozastavení platnosti nebo úplnému odebrání certifikátu i oprávnění k užití certifikační ochranné známky.

Přínosy pro zaměstnance

Zaměstnanci mohou mít z podpory dobrovolné hasičské činnosti firem mj. tyto výhody:

  • Řádný výkon dobrovolné hasičské činnosti a rozvoj dovedností: Členství v JSDHO i OSPO s podporou zaměstnavatele umožňuje zaměstnancům rozvíjet dovednosti, jako je týmová spolupráce, komunikace či krizové řízení, a to v souladu s podmínkami pracovněprávního vztahu a s plným vědomím zaměstnavatele. Takto zaměstnavatel vytváří příznivé podmínky pro naplňování společensky prospěšného poslání zaměstnanců a současně dává zaměstnancům možnost plně se soustředit na profesionální výkon v pracovních činnostech.

Vyjádření podpory a respektu od zaměstnavatele, ocenění dobrovolnické činnosti zaměstnance napomáhá uspokojovat základní lidské potřeby, jakými jsou potřeba uznání, seberealizace, reálný pocit smysluplnosti a užitečnosti v rámci komunit.

Závěrečná ustanovení

Pravidla iniciativy a vymezení oblastí spolupráce mohou být průběžně aktualizovány podle aktuálního vývoje za podmínky souhlasu všech zúčastněných stran.

Ministerstvu vnitra, Ministerstvu práce a sociálních věcí a Ministerstvu vnitra-generálnímu ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky podporou ani účastí na plnění tohoto memoranda nevznikne potřeba na jakýkoliv výdaj finančních prostředků, tak jak ukládá ustanovení § 49 odst. 4 zákona č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), ve znění pozdějších změn.

Iniciativa byla schválena a podpořena na společném zasedání výše uvedených stran.